Počet výsledků: 34

Otevřít filtraci

Lokální znamená „vyskytující se na určitém místě“, popř. „postihující určité místo“, „působící na určitém místě“ apod. Opakem „lokálního“ je systémový. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz lokální.

Asociace klinických logopedů České republiky (AKL ČR) sdružuje klinické logopedy a logopedy ve zdravotnictví. Prvořadým cílem činnosti AKL ČR je hájit a prosazovat oprávněné profesní zájmy svých členů, koordinovat jejich činnost a v etické rovině korigovat výkon logopedické praxe. Viz také klinický logoped.

Lokální chemoterapie je forma protinádorové léčby, při níž je lék proti rakovině (např. 5-fluorouracil) nanášen na kůži ve formě speciální masti. Viz také lokální, chemoterapie.

Logopedie je interdisciplinární obor, který se zabývá výzkumem a léčbou poruch výslovnosti a řeči. Využívány jsou přitom poznatky ze speciální pedagogiky, některých lékařských oborů (zejména pediatrie, otorinolaryngologie a neurologie), dále psychologie a jazykovědy. Logopedové se uplatňují jednak ve zdravotnictví, jednak ve školství. Pod resort zdravotnictví spadají kliničtí logopedové a logopedové ve zdravotnictví, kteří mají odborné vzdělání v tomto oboru. Odvozené přídavné jméno je logopedický.

Lokální anestezie neboli místní anestezie je odborný výraz pro znecitlivění určité části těla. Používá se před menšími chirurgickými zákroky (vytržení zubu, vyříznutí mateřského znaménka apod.). Léky navozující lokální anestezii se nazývají lokální anestetika. Viz také lokální, anestezie, celková anestezie.

Loketní nerv (lat. nervus ulnaris) je jeden z pěti hlavních nervů, které vycházejí z tzv. pažní pleteně (viz nervová pleteň). Loketní nerv prochází paží a předloktím až do ruky. Viz také nervy, nervová pleteň.

Krční lordóza je označení pro normální zakřivení krční páteře směrem dopředu. Viz také lordóza, krční páteř.

Bederní lordóza je označení pro normální zakřivení bederní páteře směrem dopředu. Viz také lordóza, bederní páteř.

Löfgrenův syndrom je typem akutní sarkoidózy. Je pojmenován po švédském lékaři Svenovi Halvarovi Löfgrenovi, který jej popsal již v roce 1953. Löfgrenův syndrom je charakterizován zvětšením lymfatických uzlin při vnitřním okraji plic (tzv. „hilová lymfadenopatie“), které je patrné na rentgenovém snímku, zatímco na holeních jsou pozorována citlivá zarudlá místa (erythema nodosum). Löfgrenův syndrom může být doprovázen i artritidou a horečkou. Viz také syndrom.

Loketní kloub (lat. articulatio cubiti) je kloub, který spojuje paži s předloktím. Kosti a vazy jsou v loketním kloubu uspořádány tak, že rozsah jeho pohybů je omezený: loket lze buď napřímit (extenze) nebo ohnout (flexe). Viz také klouby, synoviální klouby.

Zobrazeno 1 až 10 z 34

Počet výsledků